Kronos 4/2022 LEKCJA ŁACINY

SKU: AZ#4E665906EP/DL-ebwm/mobi
30,00 zł
Cena: 24,99 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 23,99 zł
Oszczędzasz: 5,01 zł
niedostępny
Kolejny numer kwartalnika „Kronos”, poświęcony skutkom nieznajomości łaciny i greki oraz poglądom filozoficzno-społecznym Matthew Arnolda: • Matthew Arnold, O demokracji • Matthew Arnold, wstęp do...

Pobierz fragment

Format epubFormat mobi
Powiadom o dostępności
Format pliku:
epubmobi
Opis produktu
Komentarze
Spis treści
Kolejny numer kwartalnika „Kronos”, poświęcony skutkom nieznajomości łaciny i greki oraz poglądom filozoficzno-społecznym Matthew Arnolda:
• Matthew Arnold, O demokracji
• Matthew Arnold, wstęp do Kultury i anarchii
• Matthew Arnold o Spinozie i Marku Aureliuszu

Ponadto:
Ch.-A. Sainte -Beuve, Kto to jest klasyk?
Friedrich Nietzsche, Wprowadzenie do studium filozofii klasycznej
Werner Jaeger, Filozofia platońska jako paideia
Virginia Woolf, O nieznajomości greki
C.M. Bowra i E.R. Dodds o literaturze greckiej
W.H. Auden o T.S. Eliocie

Powody, dla których nie powinniśmy opuszczać lekcji greki czy łaciny, podają polscy filologowie – Tadeusz Zieliński, Tadeusz Sinko, Gustaw Przychocki, Juliusz Domański, Tadeusz Kubiak i wielu innych. Zieliński i Sinko nawiązują do piękna i prostoty języków klasycznych, Przychocki zastanawia się, czy człowiek współczesny w ogóle dojrzał do podjęcia dziedzictwa Starożytnych, Domański i Kubiak przypominają, że jeszcze w XIX wieku łacina stanowiła drugi, obok ojczystego, język, którym posługiwano się w Europie zachodniej. Polacy rozmawiali po łacinie nie tylko z cudzoziemcami, ale także między sobą, w kontaktach towarzyskich i kulturalnych. Pierwsi poeci polscy, Jan Kochanowski czy Klemens Janicki, nawiązywali w swoich wierszach do tradycji łacińskiej (Janicki pisał wyłącznie po łacinie).
Bez ponownego przyswojenia obu języków „martwych” staną się one martwe naprawdę i nieodróżnialne od dziedzictwa Majów czy Azteków, my zaś bez nich – przestrzega dziewiętnastowieczny homme de lettres Matthew Arnold, a także dwudziestowieczni poeci T.S. Eliot i W.H. Auden – barbarzyńcami bez historycznej przynależności.

Cechy

Rodzaj: eprasa
Format pliku: epub, mobi
Autor: Opracowanie zbiorowe
Język publikacji: polski
Rok wydania: 2022
Miejscowość: Warszawa
Redakcja: Wawrzyniec Rymkiewicz