Opis produktu
Opinie
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Najnowszy numer „Nowej Europy Wschodniej” (1/2017) dostępny już od stycznia, a w nim:
Blok „Jak Putin podbija Europę”, w którym eksperci tłumaczą, jak Kreml stara się wpływać na Stary Kontynent: Martin Pollack opowiada o Austrii, Cécile Vaissié o Francji, Jacek Stawicki o Niemczech, a Bartosz Hlebowicz o Włoszech.Rosyjska dziennikarka Irina Borogan mówi o „rosyjskich wojnach w sieci”:„Wszystkie strony rozumieją, że wojny cybernetyczne mogą mieć niebezpieczne skutki. Jeśli za sprawą działań wrogich hakerów w jednym państwie wstrzymana zostanie praca elektrowni, w drugim również może prędko dojść do poważnej awarii zasilania – i tak dalej. Taki »wyścig« może być bardzo niebezpieczny. (…) Mam nadzieję, że nikt nie będzie starał się nigdy przejąć kontroli nad systemem sterowania bronią atomową”.
Ukraiński kulturoznawca i publicysta Taras Wozniak o ukraińskiej pamięci i filmie Wołyń: „Jest taka dyscyplina naukowa: paleontologia. Doświadczony paleontolog znajduje jeden pazur dinozaura i na podstawie tego pazura potrafi zrekonstruować całego zwierza. I tak samo człowiek rozumiejący konteksty nie musi oglądać całego tego filmu, aby zrozumieć, o co chodzi. Film upraszcza ogólną sytuację, posługuje się kliszami. W zasadzie porównaniem z Leni Riefenstahl powiedziałem Smarzowskiemu wielki komplement. Niemka była genialnym reżyserem, choć niestety działała w służbie Adolfa Hitlera”.Reportaż Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej z Turkmenistanu:„Wielu młodych Turkmenów drażni to, że nie mogą chodzić do meczetów, klubów,prowadzić samochodów czy mówić tego, co myślą. Ale wielu też nie zdaje sobie sprawy, że w ich kraju coś jest nie tak, że jest on uznawany za jeden z najbardziej totalitarnych na świecie”.Paweł Kosto ukraińskim bezpieczeństwie i rosyjskim zagrożeniu: „Analitycy są zgodni: Rosja rozważa atak na Ukrainę, który polegać będzie na odcięciu dopływu energii w dużej części kraju oraz paraliżu informacyjnym,co wywoła panikę, chaos i protesty społeczne. Zapewne idealny okres dla takich działań to szczytowe mrozy”.
Ponadto m.in.: Marcin Kaczmarski podsumowuje ostatnią dekadę rosyjskiej polityki zagranicznej, Paulina Siegieńpisze o Kaliningradzie – „rosyjskim bunkrze w Europie”, Ana Ursachi tłumaczy, w jaki sposób Vlad Plahotniuc „zawłaszczył” Mołdawię, Wojciech Konończuk opowiada o stanie i problemach polskiego dziedzictwa kulturowego w Europie Wschodniej, a Kiriłł Sieriebriennikow o swoim najnowszym filmie "Uczeń".
Cechy
Rodzaj: | eprasa |
Format pliku: | |
Autor: | Praca zbiorowa |
Język publikacji: | polski |
Rok wydania: | 2017 |
Liczba stron: | 180 |