Jak bardzo chłonne może być doświadczenie obcej kultury? Oczy, uszy, węch, smak, dotyk. Ciało: obolałe podczas surowego treningu w buddyjskim klasztorze i otwierające się na błogość kąpieli w gorących źródłach. Sen. Serce. Umysł. Intensywność i głębia doświadczenia zmysłowego, intelektualnego i duchowego. Ile Japonii może się zmieścić w jednym człowieku?
Dariusz Bugalski, dziennikarz, poeta
Zen. Zamiatając skały, czesząc mech - za tym tajemniczym tytułem kryje się fascynująca opowieść o niesamowitym wprost wewnętrznym imperatywie, o ciężkiej pracy i... spełnieniu marzeń. Maria Moneta-Zalewska od wielu lat spędzała kilka miesięcy w roku w klasztorze zen. Kobieta z Polski podążała drogą Buddy ramię w ramię z japońskimi mnichami. Pokonywała swoje słabości i samą siebie, dostosowując się do surowych reguł. Miała jeden cel: nie ustawać w praktyce. Bo - jak się okazuje - osiągnięcie oświecenia nie oznacza końca Drogi. Ta książka cieszy w dwójnasób. Po pierwsze, swoją egzotyką - oto poznajemy codzienne życie w klasztorze, charaktery Japończyków, lokalne zwyczaje i obyczaje. Po drugie, swoim optymizmem - daje bowiem nadzieję, że każdy z nas może spełnić swoje marzenia. Wystarczy im tylko trochę pomóc.
Joanna Yoyo Malewska
Kim jestem? Jak poznać siebie? Jak być szczęśliwą? Szukając odpowiedzi na te pytania, autorka - lekarz psychoterapeuta i jednocześnie Roshi Reiko - trafia do Japonii, do klasztoru Rindzaj Zen, gdzie spotyka niezwykłego człowieka Roshiego Oi Saidana. Książka o poszukiwaniu drogi do siebie, o klasztornej praktyce, o Japonii i Japończykach, o zadziwieniach, o codzienności i o ciszy kamiennych ogrodów.
Cechy
Format pliku: | , |
Autor: | Maria Moneta-Malewska |
Wydawnictwo: | Galaktyka |