Przeczytaj fascynujące historie relikwii czczonych przez chrześcijan! Odkryj nieznane miejsca, w których znajdują się te nasycone świętością przedmioty!
Kult relikwii istnieje w Kościele niemal od początku jego istnienia i nadal jest dla wielu wiernych praktyką, która wzmacnia ich wiarę i wzbogaca ich duchowość. Pielgrzymują oni do sanktuariów albo po prostu miejsc naznaczonych obecnością relikwii świętych czy samego Jezusa Chrystusa.
Ten wyjątkowy leksykon zawiera ponad trzysta haseł na temat zachowanych do dziś i dostępnych dla pielgrzymów relikwii, czyli materialnych pozostałości po osobie świętej. Każde hasło zawiera informacje o danym świętym oraz o losach jego relikwii i związanych z nimi cudach. Autorzy szczegółowo przedstawiają relikwie chrystologiczne (w tym np. Całun, Drzewo Krzyża, Szaty Jezusa czy relikwie eucharystyczne) i maryjne, ale także związane z wielu popularnymi świętymi i błogosławionymi, w tym polskimi, jak bł. Jan Paweł II czy św. Faustyna Kowalska.
Prof. dr hab. Józef Marecki, kierownik Katedry Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki oraz Specjalizacji Archiwistycznej na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pracuje także w Instytucie Pamięci Narodowej. Autor 24 książek, blisko 20 książek pod redakcją oraz ponad 200 artykułów. Napisał między innymi: Leksykon godeł zakonnych, Łódź 1994 (współautorstwo z W. Kolakiem); Zakony w Polsce, Kraków 2000; Jak czytać wizerunki świętych? Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych, Kraków 2009 (współautorstwo z L. Rotter).
Dr Lucyna Rotter, adiunkt w ww. Katedrze. Autorka 8 książek, 15 książek pod redakcją oraz ponad 60 artykułów. Napisała między innymi ksiażki: Historia i duchowość benedyktynek w dekoracji malarskiej kościoła w Staniątkach, Kraków 2004; (współautorstwo z J. Mareckim) Jak czytać wizerunki świętych? Leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych, Kraków 2009.
Cechy
Format pliku: | , |
Autor: | Józef Marecki, Lucyna Rotter |