Antyk, Starożytność - charakterystyka epoki. Kompendium sprawdzianowe zawiera ogólną charakterystykę epoki oraz wybrane zagadnienia z epoki antycznej. Antyk to cywilizacja grecko - rzymska rozwijająca się na obszarze morza Śródziemnego od ok 2000 lecia p. n. e. do upadku cesarstwa rzymskiego (V w. n. e.). Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian lub do matury. Wypracowanie zawiera 2 442 słowa.
Antyk - klasycyzm, znaczenie i rodowód. Poniższe wypracowanie wyjaśnia rodowód i znaczenie terminu klasycyzm określającego dorobek antyczny ale również późniejsze nurty w literaturze i sztuce. Wskazano wszystkie najważniejsze wątki, podano szczegółowy przykład kontynuacji na przykładzie epoki renesansu. Podano gatunki literackie dominujące w epoce antyku uznane za klasykę oraz wskazano przykład wykorzystywania ich w późniejszych okresach. Całość zawiera 562 słowa.
Najważniejsi filozofowie greccy epoki antyku. Poniższe wypracowanie zawiera prezentację najważniejszych filozofów greckich. Należy zaznaczyć, że filozofia kształtująca się w okresie antyku stanowi podstawę całej filozofii europejskiej. W tekście dokładnie omówiono tematykę, postać: Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Zenona z Kition, Epikura. Wyjaśniono takie zagadnienia jak stoicyzm, epikureizm czy jaskinia platońska. Każdy z filozofów został omówiony z osobna stąd całość może stanowić ściągę lub sprawdzian. Wypracowanie zawiera 517 słów.
Periodyzacja epoki starożytnej. Poniższe wypracowanie stanowi prezentację podziału na okresy i podokresy rozwoju literatury antycznej. Trwanie starożytności to bowiem okres ponad 10 wieków, które cechowały się swoistą zmiennością i dynamiką, kultury, dziejów historycznych i obyczajów. Rozpoczynając realizację zagadnienia należy zwrócić uwagę na fakt, iż w obszarze najbliższym nam geograficznie epokę określiły dwie dominujące cywilizację: starożytna Grecja oraz Imperium Rzymskie stąd oddzielnie mówi się o literaturze greckiej i rzymskiej. W tekście dokładnie omówiono tematykę, wskazano wszystkie najważniejsze daty oraz związane z nimi podziały i nazwiska twórców. Całość zawiera 318 słów.
Exegi monumentum aere perennius – Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu Horacy. Wypracowanie zawiera analizę i interpretacje wiersza Horacego pod tytułem Exegi monumentum aere perennius – Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu. W utworze Horacy ocenia swój dorobek porównując się do wielkiego budowniczego, który ukończył niepowtarzalne i monumentalne dzieło. Wypracowanie omawia całość utworu, wytłumaczono budowę wiersza, całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 319 słów.
Quid dedicatum poscit Apollinem O co poeta prosi Apollina, Horacy. Poniższe wypracowanie stanowi gotową analizę i interpretację wiersza Horacego Quid dedicatum poscit Apollinem - O co poeta prosi Apollina? Poeta w wierszu odpowiada na postawione w tytule pytanie głosząc pochwałę: umiaru, spokoju oraz umiejętności cieszenia się z życia. Wypracowanie omawia całość utworu, omówiono wszystkie najważniejsze watki, wskazano konteksty filozoficzne. Całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 321 słów.
Cechy
Format pliku: | , , |
Autor: | Praca zbiorowa |