Pan Tadeusz jako epopeja narodowa. Aby móc omówić powyższą tematykę trzeba najpierw przybliżyć znaczenie terminu epopeja. Poniższe wypracowanie zawiera wyjaśnienie, na jego podstawie ukazane zastają poszczególne elementy mające wpływ na określanie mianem epopei narodowej utworu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Wypracowanie zawiera 445 słów.
Dwór w Soplicowie jako centrum polszczyzny. Pan Tadeusz to jedno z najznakomitszych dzieł Adama Mickiewicza. Poniższe wypracowanie dokładnie opisuje Soplicowo jako centrum polszczyzny. Autor wykreował ten obraz na wzór starodawnych dworów Litewskich, jej domownicy natomiast stanowią nośniki najbardziej pożądanych przez autora cech patrioty. Całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 445 słów.
Sen o Polsce. Poniższe wypracowania ukazuje „sen o Polsce” zawarty w dziele Adama Mickiewicza – Pan Tadeusz. Jak wiadomo utwór ten powstał podczas pobytu autora w Paryżu, był wyrazem patriotycznych pragnień i wizji. Obraz stworzony na tej podstawie jest jak wspomnienia z dzieciństwa, pełne opisów przyrody i baśniowych postaci. Zabiegi stylistyczne i liczne personifikacje zastosowane przez Mickiewicza stworzyły całość idyllicznej wizji będącej zarazem tłem dla przedstawienia szlachty. Poniższy tekst dokładnie omawia tę tematykę. Wypracowanie zawiera 401 słów.
Działalność polityczna ks. Robaka Poniższe wypracowanie prezentuje postać księdza Robaka, jednego z bohaterów utworu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Ten tajemniczy bernardyn pojawia się sporadycznie w Soplicowie, podczas czytania utworu odkrywamy jego tajemnicę. Jest emisariuszem i głównym nośnikiem ukazującym sprawę narodowowyzwoleńczą poruszona w lekturze. Wypracowanie zawiera 399 słów..
Sprawa walki narodowowyzwoleńczej. Tekst szczegółowo omawia temat sprawy walki narodowowyzwoleńczej w utworze Pan Tadeusz autorstwa Adama Mickiewicza. Twórca w dziele tym przywołał i barwnie opisał wydarzenia mogące ponownie wzbudzić nadzieje rodaków: Napoleona i jego powitanie na ziemiach polskich, Legiony dąbrowskiego, czy powstanie organizowane przez księdza Robaka. Wszystkie te wątki zostają dokładnie wyjaśnione i poparte cytatami. Wypracowanie zawiera 328 słów.
Sąd nad Polską w lekturze. Poniższe wypracowanie zawiera tematykę - sądu nad Polską ukazaną w utworze Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Czytając go poznajemy idylliczny obraz szlachty, prezentującej wartości patriotyczne, jak jednak się okazuje to jedynie sen, mara prezentująca marzenia autora, przeciwstawiona z prawdziwym obrazem, ukazuje krytykę społeczeństwa a tym samym sąd na Polską. Wypracowanie zawiera 515 słów.
Charakterystyka Jacka Soplicy. Adam Mickiewicz w swoim dziele pt. Pan Tadeusz kreuje sylwetki wielu postaci. Jednym, z doskonale napisanych przez niego bohaterów jest Jacek Soplica, zwany później księdzem Robakiem. Wypracowanie ukazuje osobę Jacka Soplicy jako młodego hulaki i awanturnika a także sylwetkę jego postaci, po przemianie jaka się w nim dokonała. Soplica po latach nieobecności w kraju wraca do ojczyzny ukryta pod kapturem mnicha jako ksiądz Robak, wtedy też poznajemy prawdziwą historie jego życia i zabójstwa Stolnika. Wypracowanie zawiera 513 słów.
Cechy
Format pliku: | , , |
Autor: | Praca zbiorowa |