Charakterystyka społeczeństwa polskiego. Obraz i charakterystyka społeczeństwa polskiego w Lalce Bolesława Prusa. Społeczeństwo w utworze dzieli się na arystokrację, mieszczan i proletariat miejski. Wypracowanie / esej (język polski) zawiera 332 wyrazy.
Problemy ówczesnego społeczeństwa. Lalka Bolesława Prusa jest powieścią, której akcja toczy się w Warszawie. Autor w lekturze porusza wiele wątków. Ważną część powieści stanowią problemy Warszawy, które literat prezentuje na kartach utworu. Autor opisując w lekturze losy głównych bohaterów w umiejętny sposób znajduje miejsce na naświetlenie wielu istotnych z własnego punktu widzenia problemów. Ciągły brak równouprawnienia kobiet i mężczyzn, czy zero zrozumienia dla idei postępu techniki to tylko niektóre z tematów omówionych w tej pracy. Wypracowanie zawiera 689 słów.
Obraz idealizmu w lekturze. Bolesław Prus był zwolennikiem pozytywistycznych ideałów. Stąd w swej panoramicznej powieści Lalka zawarł znaczący przekaz stanowiący prezentacje jego stanowiska. Omawiając trzy postawy idealistów: idealisty politycznego, idealisty miłości, idealisty nauki, ukazał nam stracone romantyczne złudzenia. Umocnił tym samym znaczenie wyznawanych przez siebie pozytywistycznych wartości. Wypracowanie dokładnie prezentuje postawę autora. Wytłumaczone zostaje pojęcie idealista, każdy przykład oparty jest na podstawie charakterystyki danej postaci: : Rzeckiego, Wokulskiego i Ochockiego, stąd całość może stanowić osobne omówienie tych postaci. Wypracowanie zawiera 509 słów.
Charakterystyka Wokulskiego. Lalka to jedno z największych dzieł Bolesława Prusa. Autor w utworze porusza wiele wątków, jednym z nich są dzieje głównego bohatera, Stanisława Wokulskiego- kupca o szlacheckim pochodzeniu, człowieka nieszczęśliwie zakochanego, wyznawcę idei programu pracy u podstaw. Szczegółowa charakterystyka zawiera 723 wyrazy.
Wokulski bohater romantyczny czy pozytywistyczny?. Wokulski jest jednym z bohaterów powieści Lalka Bolesława Prusa. Jest to postać złożona, przedstawione w utworze koleje jej życia nie pozwalają od razy jednoznacznie stwierdzić czy jest to bohater romantyczny czy tez pozytywistyczny. Jedynie wnikliwa analiza charakterologiczna oraz dokładne prześledzenie akcji utworu umożliwia odpowiedz na pytanie: jakiej epoki lub epok przedstawicielem pozostaje Wokulski? Poniższe wypracowanie dokładnie omawia tę problematykę. Wskazane zostają i poparte przykładami postawy bohatera jako pozytywisty i romantyka. Zakończenie stanowi podsumowanie oraz jednoznaczną odpowiedz na postawione w temacie pytanie. Całość pozostaje w ścisłym związku z treścią lektury. Wypracowanie zawiera 421 słów.
Dlaczego Wokulski był człowiekiem samotnym? Wypracowania na temat: Dlaczego Wokulski był człowiekiem samotnym? Stanisław Wokulski jako bohater samotny. Charakterystyka postaci Wokulskiego jako postaci samotnej - Stanisław Wokulski - bohater powieści Lalka, postać w polskiej kulturze masowej stała się symbolem przedsiębiorczości. Wokulski jest bohaterem reprezentującym pokolenie przejściowe, między romantykami a pozytywistami - Wokulski bohater samotny - jednym z powodów samotności głównego bohatera była jego niezależność – miał swoje zdanie i nie słuchał rad od swoich bliskich, co na pewno nie przysparzało mu względów. Tekst zawiera 559 słów.
Obraz arystokracji w utworze. Wypracowanie dokładnie przedstawia obraz arystokracji społeczeństwa polskiego zawarty w Lalce Bolesława Prusa. Całość omawia wszystkie cechy zewnętrzne i wewnętrzne tej warstwy społecznej. Ukazana jest krytyka pozostawiona przez autora oraz pozytywistyczny wzorzec arystokraty ukazany w postawie Wokulskiego. Wypracowanie zawiera 656 słów.
Cechy
Format pliku: | , , |
Autor: | Praca zbiorowa |