„Podróże psychologiczne przez kultury świata” to książka podróżnicza i popularnonaukowa. Autorami jej trzech części są psychologowie kulturowi. Każda z tych osób zdarzenia towarzyszące pobytowi w egzotycznych miejscach komentuje w kontekście uprawianej dziedziny nauki.
Połączenie pasji podróżniczej i kompetencji naukowych autorów oraz żywa i przystępna narracja sprawiają, że książka zainteresuje zarówno osoby, które chcą przeżyć przygodę czytelniczą, zapoznając się z obrazem zupełnie odmiennych kultur, jak i turystów, którzy korzystają z usług biur podróży, lecz chcieliby podczas swego wyjazdu zobaczyć i przeżyć więcej, niż pozwala widok z okna hotelu czy przebywanie na plaży. Powinni ją przeczytać również podróżnicy, a także studenci psychologii.
Książka jest refleksją nad spotkaniem z nowością: zarówno z punktu widzenia podróżującego przybysza, jak i napotkanych gospodarzy odwiedzanych kultur.
Paweł Boski pisze o codzienności kulturowej Nigerii, gdzie spędził siedem lat. Dla niego Nigeria to laboratorium kulturowe, w którym podróżnik-badacz raz po raz zaskakiwany jest przez wydarzenia, których nie byłby w stanie nawet sobie wyobrazić, żyjąc na co dzień w Europie.
Drugą część wypełniają relacje i refleksje Joanny Różyckiej-Tran z Indii, Nepalu, Tybetu i Wietnamu. Autorka ukazuje azjatycką duchowość, różnorodność wierzeń, spotkania z mnichami w życiu codziennym czy adeptami sztuk walki, którzy potrafią zatrzymać akcję własnego serca. Omawia różnice między kulturą Wschodu i Zachodu.
Autorem tekstów„Podróże po krańcach świata” jest Piotr Sorokowski. Dokumentują one jego wyprawy badawcze z zakresu psychologii kulturowej do izolowanych od cywilizacji zachodniej miejsc w Papui i Amazonii oraz wschodniej Afryce (Kenii, Tanzanii).
Wydanie Il książki zawiera Suplement, w którym autorzy przedstawiają swoje biografie oraz prowadzą między sobą rozmowy na tematy poruszane w tekstach w wydaniu I.
Przez ostatnie 40 lat świat ogromnie się skurczył i dziś podróżuje już prawie każdy, docierając często w miejsca, które kiedyś wydawały się wyłącznie azylem antropologów. […] Jednak po dotarciu z biurem podróży do celu okazuje się, że, mimo kilkunastu godzin lotu, egzotyczny świat jest zaskakująco podobny do naszego: dobry hotel, basen i obowiązkowe drinki z parasolkami. […] jakże rzadko tym spotkaniom z innymi kulturami towarzyszy głębsza refleksja: dlaczego ci ludzie myślą inaczej, dlaczego zachowują się tak jak się zachowują, a nie tak jak my? Lektura „Lonely Planet” czy „Rough Guide” raczej nie przyniesie odpowiedzi na te pytania. O tym, że można podróżować inaczej, przekonuje właśnie ta niebanalna książka.
Dr hab. Piotr Szarota
Fascynująca lektura! Połączenie zachwytu nad różnorodnością kulturowych barw świata i cudów przyrody z refleksją psychologiczną […]. Po lekturze tej książki inaczej spojrzymy na nas samych i nasze otoczenie. Warto zanurzyć się w tej egzotyce, wytłumaczonej przystępnym psychologicznym językiem. Zachęcam do lektury!
Prof. dr hab. Hanna Brycz
Cechy
Format pliku: | , |
Autor: | Joanna Różycka-Tran, Paweł Boski, Piotr Sorokowski |
Wydawnictwo: | Sorus |