Manasterski jest humorystą, ironicznym i niezwykle spostrzegawczym. Czerpie z dziedzictwa Rabelais'go, Villona, rewaloryzuje pojęcie mitu, opierając się na egzemplifikacjach z Księgi Rodzaju (Noe, Sodoma, Gomora, żona Lota). I w tej radośnie ironicznej gorączce przechodzenia od narracji do narracji nagle – mniej więcej w połowie książki -napotykamy opór poetyckiej materii. Ze zdumieniem odkrywamy, że Miłosz Kamil Manasterski z humorysty przeistacza się w katastrofistę. Opowieść o człowieku niespodziewanie zmienia swój bieg. Tak jak może zmienić życie przeprowadzka z Sodomy do Gomory wskutek zalanego mieszkania (...)
W tym właśnie kryje się atut tej poezji – jej „niestabilność”, to psychologicznie uwiarygodnione przejście od kpiny do lęku – tak bardzo ludzkie, bliskie człowiekowi, tak bardzo go definiujące jak tytułowe portfolio...
Karola Samsel
Miłosz Kamil Manasterski: ur. w 1977 r. w Kaliszu. Poeta, prozaik, animator kultury. Redaktor naczelny Magazynu Związku Literatów Polskich www.literaci.eu. Członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, Skarbnik Oddziału Warszawskiego ZLP. Zawodowo związany z literaturą – pracował m.in.. w Akademickim Ośrodku Kultury i Śródmiejskim Forum Kultury w Łodzi, Państwowym Instytucie Wydawniczym i Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie. Od 2002 r. pracuje w Domu Kultury w Łomiankach, gdzie m.in. realizuje cykl spotkań „Na strychu w Łomiankach” podczas której prezentuje twórczość najlepszych polskich poetów.
Wydał zbiory poezji: Zasady gry (arkusz poetycki, Oficyna Wydawnicza „Obrzeża”, Zgorzelec 1999 - Nagroda VII Nadnyskich Spotkań Literackich), Sztuka czytania (Warszawa 2005) – Nagroda za Debiut Światowego Dnia Poezji 2006), Spa (Warszawa 2007), Portfolio (Warszawa 2008), Notebook Norwida (Warszawa 2009), Złote i czerwone (książka dwujęzyczna – przekład na język chiński: Ju Shan, Łódź 2010), zbiór opowiadań Tramwaj zwany 805N (e-bookowo.pl). Laureat wielu ogólnopolskich konkursów w dziedzinie poezji i prozy, obecnie sam ocenia wiersze jako juror.
W roku 2009 był gościem China Writers’ Association - jako delegat ZLP przebywał w Pekinie i Szanghaju. W roku 2011 reprezentował Polskę na I Festiwalu Poezji Moskwa-Abramcewo. Dwukrotnie był gościem Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, od 2007 roku uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu „Warszawska Jesień Poezji” a także w Spotkaniach Literackich na Kurpiach - obecnie Festiwal Literacki „Kupiszewiada” w Ostrołęce. Przekładany na język rosyjski, chiński, wietnamski i słowacki. Zajmuje się popularyzacją poezji i czytelnictwa wśród młodzieży, jego specjalnością są mutlimedialne spotkania autorskie i prelekcje.
Cechy
Format pliku: | , , |
Autor: | Miłosz Kamil Manasterski |