Ta książka została napisana, aby pomóc katechetom i duszpasterzom w rozwiązywaniu wątpliwości, które mogą powstać podczas przygotowywania do przyjęcia sakramentów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nie znajdziesz tutaj gotowych rozwiązań ani schematów postępowania – autor wyraźnie zaznacza, że każdy rodzaj niepełnosprawności ma swoją specyfikę, jest przeżywany indywidualnie i wymaga odpowiedniego, jednostkowego podejścia. Ideą tej książki jest więc zwrócenie uwagi na pytanie „JAK MA WYGLĄDAĆ droga przygotowania konkretnej osoby do sakramentu?” i wykluczenie pytania „CZY NALEŻY DOPUŚCIĆ DO SAKRAMENTU?”.
Wybrane zagadnienia:
> jak dostosować się do możliwości percepcyjnych wychowanków?
> co zrobić w sytuacji, kiedy świadomość jest na tyle ograniczona, że przygotowanie jest bardzo utrudnione?
> jak to przygotowanie powinno wyglądać, skoro percepcja intelektualna jest ograniczona i trudno pewne pojęcia wyjaśnić?
Całe opracowanie składa się z trzech części:
> Pierwsza zawiera rys psychologiczno-pedagogiczny, referuje dotychczasowe osiągnięcia nauki w zakresie katechezy osób z niepełnosprawnością.
> W drugiej części zawarty jest zarys teologiczny dotyczący sakramentów. Nie jest to systematyczny wykład sakramentologii, ale omówienie sakramentów jako relacji między Bogiem a człowiekiem.
> Trzecia część stanowi opis drogi przygotowania do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Autor wskazuje, że nie ma tu gotowych rozwiązań, trzeba jedynie wskazać jednolity kierunek myślenia.
O autorze
Ksiądz Krzysztof Sosna – urodzony w 1962 r. prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii w zakresie katechetyki, wizytator nauki religii, wykładowca katechetyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego (2001-2018). Od wielu lat jest organizatorem konferencji dla katechetów szkół specjalnych w Brennej. W jego dorobku znajduje się wiele publikacji dotyczących katechezy specjalnej, szczególnie przygotowania do sakramentów Eucharystii i bierzmowania osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Fragment książki:
Podejmując się przygotowania osób z niepełnosprawnością intelektualną do sakramentu bierzmowania, trzeba się przygotować na całkowicie nową drogę. Cel i zadania są takie same, jak w przypadku osoby w normie intelektualnej, jednak środki muszą być specyficzne, ponieważ sytuacja tych osób jest inna. Konieczne jest podjęcie takiej drogi, która będzie dostosowana do możliwości intelektualnych, stanu emocjonalnego, sytuacji rodzinnej. Pierwszym krokiem jest odejście od przyjętych schematów (…)
Cechy
Format pliku: | , |
Autor: | ks. Krzysztof Sosna |
Wydawnictwo: | Wydawnictwo Świętego Wojciecha |