Przed Tobą klasyczny Trening Autogenny Schultza.
Nagrania, których będziesz używać, to nie tylko relaksacja i doraźne odprężenie ciała. To przede wszystkim część Treningu - celowego i powtarzalnego działania zmierzającego do nabycia umiejętności szybkiego odprężania swojego ciała, umysłu i emocji.
Masz przed sobą wszystkie sześć nagrań, które będą Ci towarzyszyć przez kolejnych 12 tygodni.
Korzystając z innych nagrań spotykałem się najczęściej z zawarciem wszystkich elementów Treningu w jednym utworze. Nie zawsze nauka wszystkich elementów zadania naraz jest dobrym rozwiązaniem, dlatego tutaj przyjąłem model nauki polegający na przyswajaniu umiejętności od podstawowej i dodawaniu kolejnych.
Struktura Treningu: cały trening składa się z 6 nagrań, każde nagranie stosujesz przez 2 tygodnie (lub do momentu osiągnięcia zadowalających wyników):
- Tydzień 1-2: Trening Autogenny 1 - odczuwanie ciężaru (29 minut)
- Tydzień 3-4: Trening Autogenny 2 - odczuwanie ciepła (31 minut)
- Tydzień 5-6: Trening Autogenny 3 - rytm serca (33 minuty)
- Tydzień 7-8: Trening Autogenny 4 - kontrola oddechu (32 minuty)
- Tydzień 9-10: Trening Autogenny 5 - splot słoneczny (34 minuty)
- Tydzień 11-12: Trening Autogenny 6 - chłodne czoło (33 minuty)
Trening Autogenny uruchamia takie procesy w organizmie, które pozwalają mu wrócić do naturalnej równowagi. Następuje naturalny wzrost odporności organizmu, który wpływa na poprawę stanu zdrowia w chorobach psychosomatycznych. Stosowany jest również w leczeniu wspomagającym zaburzeń nerwicowych, hormonalnych, lękach itp. Doskonale umożliwia radzenie sobie ze stresem dnia codziennego.
Struktura nagrania: każde z nagrań składa się z części ćwiczeniowej i ze „wstępu do medytacji”. Tematy medytacyjne dla kolejnych ćwiczeń:
- wyobrażanie sobie kolorów
- wyobrażanie sobie przedmiotów
- wyobrażanie sobie uczuć
- wyobrażanie sobie osób i wczuwanie się w ich psychikę
- pytania dotyczące siebie (cechy, postawy, cele)
- sens życia, plany życiowe
Jak zastosować Trening Autogenny?
- Miejsce: spokojne, przewietrzone pomieszczenie, temperatura pokojowa, powinno towarzyszyć Ci poczucie komfortu.
- Pozycja ciała: leżąca lub w zależności od intencji i sytuacji siedząca, półleżąca, stojąca.
- Czas: ćwiczenie wykonuj przynajmniej raz dziennie (najlepiej o tej samej porze) systematycznie przez co najmniej 2 tygodnie. Zalecane: na godzinę przed snem. Nie rób ćwiczenia bezpośrednio po posiłku.
- Zalecane słuchawki.
- Każdy z elementów treningu możesz ćwiczyć w różnych sytuacjach dnia codziennego.
- To trening relaksacyjny, wyciszający i tego się spodziewaj – jeśli Twoje ciało (lub umysł, emocje) jest zmęczone, to możesz nawet zasnąć.
- Celem Treningu Autogennego jest nabycie umiejętności szybkiego osiągania stanu odprężenia w sytuacjach dnia codziennego.
- Pod koniec ćwiczenia masz możliwość przećwiczenia różnych aspektów medytacji. Do właściwej medytacji autogennej możesz przejść po nabyciu umiejętności osiągania pełnego relaksu autogennego – wtedy odwracają się proporcje czasowe. Ponieważ będziesz zdecydowanie szybciej wprowadzać się w stan głębokiego relaksu więcej czasu możesz poświęcić na medytację.
- PRZECIWSKAZANIA do Trening Autogennego: gorączka, duże pobudzenie emocjonalne, spożywanie środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, psychotropy, itp.).
- PRZECIWSKAZANIA do Trening Autogennego 2 i 5 - choroby wrzodowe.
Cechy
Format pliku: | |
Autor: | Paweł R. Stań |
Czas trwania: | 06:24:00 |
Lektorzy: | Paweł R. Stań |