"Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach" to kolejny zbiór opowiadań dla nastolatków napisanych przez popularne autorki i autorów książek dla młodzieży. Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością, a jego egzemplarze można znaleźć w niemal każdej bibliotece w Polsce.
Obie książki powstały z inspiracji i staraniem Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", we współpracy z Prószyński Media.
Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy?
Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami z psychologami - dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Rozmowy te przeprowadziła Irena Koźmińska, prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom - nie wprost - raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.
Zawsze wolałem literaturę mniej "dorosłą". Wydawała mi się prawdziwsza i bardziej przydatna. Mówiła, że nie ma takiego zła, którego nie da się pokonać. "Gorzka czekolada" to zbiór opowiadań o uczuciach i wartościach - wartościach, które ustalają porządek i ład, by móc wypuścić na wolność wszystko, co w nas dobre i piękne. Polecam.
Paweł Domagała, aktor, wokalista
"Gorzka czekolada" pokazuje, co może nas spotkać, jeśli nie będziemy rozumieć samych siebie i innych. Bez moralizatorstwa, w atrakcyjnej formie uświadamia nam, co w życiu pełnym pokus powinno być najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwa się apel o wzajemny szacunek. Niby coś oczywistego, a jednak zapomnianego.
Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka
Świat może być dobry, pełen życzliwych i mądrych ludzi, jeśli będziemy opierać swoje postawy i wybory na wartościach moralnych. Ta książka świetnie tłumaczy, czym są ludzkie emocje i jak wpływają na nasze zachowania i system wartości. Jeśli dobrze je poznamy i zrozumiemy, nasz świat będzie lepszy.
Małgorzata Kożuchowska, aktorka
Dla mnie słowa klucze w relacjach z dziećmi to "empatia", "umiejętność słuchania" i "wzajemny szacunek". Wymagamy od dzieci dojrzałych zachowań, a sami często nie wiemy, jak sobie poradzić z trudnymi emocjami, i bezsensownie się nakręcamy, osądzając innych. Dzieci chłoną to jak gąbka i często w ich emocjach możemy się przejrzeć jak w lustrze. Ta książka pomoże zrozumieć się wzajemnie oraz podpowie, jak postępować i rozmawiać.
Monika Pyrek, tyczkarka, olimpijka, medalistka mistrzostw świata
Dobre życie wymaga zrozumienia tego, co nami kieruje. Cieszę się, że w procesie samopoznania towarzyszy nam tak wspaniałe dzieło jak "Gorzka czekolada". Jeżeli choć jedna osoba dzięki niemu zajrzy w głąb siebie, odkryje ukryte programy działania, uwolni się od dysfunkcjonalnych mechanizmów i dzięki temu będzie lepiej żyć, stanie się latarnią morską rozświetlającą ciemności. Wierzę, że to nie będzie jedna osoba. Będzie ich wiele. Bardzo wiele.
Przemysław Staroń – psycholog, etyk, Nauczyciel Roku 2018
Cechy
Format pliku: | |
Autor: | Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Beręsewicz |
Lektorzy: | Anna Czartoryska-Niemczycka, Artur Barciś, Edyta Jungowska, Joanna Domańska, Maciej Kowalik, Maciej Orłoś, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Piotr Tołoczko, Weronika Nockowska |
Wydawnictwo: | Prószyński Media |