Opinie o Nas
Akira Kurosawa
Cechą szczególnie wyróżniającą książkę Michała Bobrowskiego jest jej indywidualny charakter. Autor nie idzie tropem swoich poprzedników, nie „lepi” sto pierwszej pracy ze stu poprzednich.
Akira Kurosawa
Producent: NOMOS
Nasza cena: 19,99 zł
Akt twórczy jako mimesis. „Dziś są moje urodziny”
Monografia ostatniego, nieukończonego spektaklu twórcy Cricot 2. W oparciu o niepublikowane dotąd źródła (zarejestrowane na taśmach wideo próby spektaklu, rękopisy Tadeusza Kantora, rysunki itp.
Akt twórczy jako mimesis. „Dziś są moje urodziny”
Producent: UNIVERSITAS
Nasza cena: 10,99 zł
Analiza piękna
Oto, jak mówił o swej twórczości Hogarth: „chciałem komponować obrazy na płótnie podobne do przedstawień na scenie”; a dalej: „mam nadzieję, że będą mierzone tą samą miarą i krytykowane wedle tego samego kryterium […]. Starałem się traktować mój temat jak pisarz dramatyczny; obraz jest dla mnie sceną, a mężczyźni i kobiety to aktorzy, którzy przez czynności i gesty mają ukazywać pantomimę.
Analiza piękna
Nasza cena: 17,99 zł
Analiza strukturalna i treściowa obrazu filmowego. Punkt wyjścia ukształtowania warstwy dźwiękowej filmu
W przypadku muzyki filmowej i warstwy dźwiękowej świadomy wybór środków oznacza zastosowanie konkretnego rodzaju muzyki, konkretnego gatunku, faktury i formy, określonej dynamiki i instrumentacji. Oznacza również dobór takich elementów dźwiękowych, które byłyby przejawem przemyśleń, określonej postawy estetycznej, wobec obrazu filmowego, swobody i niezależności myślenia kompozytora od bezpośrednich założeń obrazu.
Analiza strukturalna i treściowa obrazu filmowego. Punkt wyjścia ukształtowania warstwy dźwiękowej filmu
Nasza cena: 7,99 zł
Atlas rzeczy niestałych
Warto zaznaczyć, że książka Macieja Stasiowskiego nie jest typową monografią, w której omawiane są pozycje w dorobku reżyserskim twórcy. Autor próbuje bowiem znaleźć klucz do całej twórczości Greenawaya, osadza ją nie tyle w wąsko rozumianym paradygmacie kina postmodernistycznego, ile szuka nawiązań szerszych, do literatury i sztuki, zwracając uwagę na intertekstualny wymiar filmów, ich dekonstrukcyjny potencjał, a zwłaszcza na to wszystko, co pozwala spojrzeć na to kino jako na przejaw działalności autotematycznej, swoistej metafikcji.
Atlas rzeczy niestałych
Producent: NOMOS
Nasza cena: 21,99 zł
Autorzy kina europejskiego
Tom, który oddajemy w ręce czytelniczek i czytelników jest już siódmym z międzywydawniczej serii, zainicjowanej przez filmoznawców łódzkich w latach 90. i podjętej przez Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ w kolejnych dekadach.
Autorzy kina europejskiego
Nasza cena: 21,99 zł
Bardzo krótka podróż i inne scenariusze filmowe
Rozmowa ze scenarzystą może mieć taki przebieg: -To jest niezłe, ma duży potencjał, musisz jednak zmienić to i to… Scenarzysta zmienia, zaczyna się produkcyjna akcja zabiegania o film. Rozmowa może mieć i taki przebieg: - To jest niezłe, ma duży potencjał, niestety do zmiany byłoby to i to.
Bardzo krótka podróż i inne scenariusze filmowe
Producent: LATARNIK
Nasza cena: 15,99 zł
Bez retuszu czy po liftingu?
Książka dotyczy dwóch kwestii społecznych -starości i aborcji -omawianych z perspektywy artystycznej (filmowej) i socjologicznej. Autorka ukazała oba zjawiska, odwołując się do współczesnego kina amerykańskiego, europejskiego i polskiego, zwracając uwagę na subiektywny, kulturowo uwarunkowany przekaz filmowy w odniesieniu do rzeczywistości.
Bez retuszu czy po liftingu?
Nasza cena: 20,99 zł
Boska obecność
Japoński teatr kabuki, przedstawiony w unikalnej pod każdym względem książce Igi Rutkowskiej, należy do skarbów światowego dziedzictwa kultury. Barwny, żywy, gwiazdorski, niegdyś bawił mieszczan i uliczną gawiedź, dziś - choć jest uznawany za formę klasyczną – nie stracił na swym kolorycie i sile oddziaływania.
Boska obecność
Producent: UNIVERSITAS
Nasza cena: 11,99 zł
Czas seriali
"Książka ta ma charakter naukowy, pozbawiona jest jednak akademickiego spięcia. To, na czym nam zależało, ujawnia się w lekkości, eseistyczności artykułów zamieszczonych w niniejszej publikacji.
Czas seriali
Nasza cena: 22,99 zł
Dekada ołowiu na ekranie
Filmy o tematyce historycznej uruchamiają specyficzny tryb analizy, którą można by nazwać „analizą faktograficzną”. Polega ona na weryfikacji danych zawartych w tekście filmu w celu sprawdzenia wiarygodności komunikatu.
Dekada ołowiu na ekranie
Nasza cena: 21,99 zł
Dramat czasu i wyobraźni
Dzieła Wojciecha Hasa można nazwać nieustającą refleksją nad naturą czasu. Książka zawiera analizy i interpretacje wszystkich pełnometrażowych filmów fabularnych reżysera.
Dramat czasu i wyobraźni
Producent: UNIVERSITAS
Nasza cena: 9,99 zł
Dramaturgia Janusza Głowackiego - trochę teatru
Przedmiotem analizy i interpretacji są tu typowe dla Głowackiego sposoby reprezentacji rzeczywistości, strategie artystyczne i metody tworzenia (czy autoadaptacji), tradycja literacka, do jakiej odwołują się jego sztuki, zagadnienia gatunkowe i stylistyczne. Przekrój tematów jest szeroki, a że portret wielokrotny Głowackiego nakreślony został piórami zarówno doświadczonych specjalistów, jak i autorów początkujących, maluje się – w całości – tym bardziej interesująco.
Dramaturgia Janusza Głowackiego - trochę teatru
Nasza cena: 29,99 zł
Dramaturgia opery
Ryszard Wagner – jedna z najgłośniejszych postaci muzyki i dramatu muzycznego w XIX wieku – był i nadal jest przedmiotem skrajnych opinii, od uwielbienia przez ostrą krytykę po czasowy niebyt za wykorzystywanie jego sztuki w czasach nazizmu. Opery i dramaty Wagnera wystawia się jednak na całym świecie, z czym nie idzie w parze znajomość jego pism i poglądów.
Dramaturgia opery
Nasza cena: 25,99 zł
Dzieci XX Zjazdu
XX Zjazd KPZS w 1956 roku zmienił sytuację w sowieckiej kinematografii. W okresie odwilży pojawiają się dwa pokolenia, dwie fale debiutów.
Dzieci XX Zjazdu
Producent: UNIVERSITAS
Nasza cena: 10,99 zł
Eksperymentalna scena Bauhausu. Wybór pism
Publikowany w tym tomie wybór tekstów Oskara Schlemmera (1888–1943) jest pierwszym polskim wydaniem materiałów związanych z eksperymentalną sceną Bauhausu w Weimarze i Dessau. Schlemmer wraz ze studentami warsztatu scenicznego podejmował wielokierunkowe badania nad relacjami między formą, barwą i ruchem w przestrzeni, wychodząc od żywego organizmu tancerza, którego postać przekształcał za pomocą kostiumu-maski.
Eksperymentalna scena Bauhausu. Wybór pism
Nasza cena: 16,99 zł
Ekspresjonizm w teatrze niemieckim
Główna fala ekspresjonizmu przypada na drugie dziesięciolecie XX wieku. W ciągu zaledwie kilku lat ekspresjonizm stopniowo zawładnął wszystkimi obszarami sztuki.
Ekspresjonizm w teatrze niemieckim
Nasza cena: 20,99 zł
Film japoński a kultura europejska
Czy Europejczyk uformowany przez reguły myślowe i konwencje estetyczne swojej kultury jest w stanie przezwyciężyć obcość w kontakcie z wyrosłym na gruncie odmiennej kultury filmem japońskim? Albo inaczej: czy w ogóle powinien dążyć do zniesienia owej obcości? W jaki sposób zachodni odbiorca dzieł Akiry Kurosawy, Yasujiro Ozu, Masaki Kobayashiego może złagodzić „szok kulturowy”, jakiego nieuchronnie doznaje podczas projekcji dzieł japońskich mistrzów ekranu? Na te i wiele innych fascynujących pytań stara się odpowiedzieć autorka w swojej książce, analizując najbardziej reprezentatywne dla odmiennych przypadków obcości kulturowej dzieła, wnikliwie omawiając ich specyfikę estetyczną i filozoficzną, przybliżając rozmaite aspekty mentalności człowieka Dalekiego Wschodu, które stanowią o artystycznej niepowtarzalności japońskiego kina.Spis treści:WSTĘP Obcośc przezwyciężona? Kłopoty z kulturą Japonia - obcość pożądana? BUTELKA I SUSZĄCA SIE BIELZNA - O TOKIJSKIEJ OPOWIEŚCI I DRYFUJĄCYCH TRZCINACH YASUJIRO OZU Swoje i obce Pełnia i Pustka Odsymbolizowanie świata Patrznie Naturalne i sztuczne Nieuchronność Żałość rzeczy PAJĘCZE GNIAZDO - WOKÓŁ MAKBETA AKIRY KUROSAWY Interpretacje "Ja" Fatum? Samuraj przed lustrem Sen bez przebudzenia Bliźniacy Piekła Szekspir w teatrze no Nad-realizm Strategia cienia Zasłona ARTYŚCI I SAMURAJE Droga mistrza Czy mistrz walki może być artystą Ame aguru - Po deszczu Droga samuraja ZAKOŃCZENIE SZKICE PORTRETÓW TWÓRCÓW Akira Kurosawa, cesarz kina Yasujiro Ozu, mnich kinaISBN: 978-83-242-1046-6Wydawnictwo: UniversitasAutorzy: Aneta PierzchałaRok wydania: 2005Typ publikacji: ebookIlość stron: 214Języki publikacji: polskiTematyka: Kultura, Teatr Film.
Film japoński a kultura europejska
Producent: UNIVERSITAS
Nasza cena: 8,99 zł
Film noir i kino braci Coen
Czym jest kino noir? Jakie relacje zachodzą między kinem noir a neo-noir? W jaki sposób bracia Coen czerpią z tradycji klasycznego filmu noir? Czy ich filmy jedynie „pasożytują” na historii kina, czy jednak stanowią coś więcej niż tylko próbę reanimacji nobliwego przodka? Czytelnik otrzymuje do rąk pierwszą polską monografię, w której tak gruntownie podejmuje się tematykę filmu noir i próbę doprecyzowania tego pojęcia. Zarówno w części pierwszej, dotyczącej rozważań teoretycznych na temat kina noir i neo-noir, jak i w drugiej, na którą składają się interpretacje wybranych filmów braci Coen (Śmiertelnie proste; Ścieżka strachu; Fargo; Człowiek, którego nie było), autorka stara się wypracować własne stanowisko.
Film noir i kino braci Coen
Nasza cena: 27,99 zł
Filmowe kłamstwa i manipulacje
Mniej więcej 100 lat temu Lenin orzekł, że „kino to najważniejsza ze sztuk”, bo może w magiczny sposób wpływać na ludzkie serca i umysły. Lenin miał rację.
Filmowe kłamstwa i manipulacje
Nasza cena: 10,99 zł
Filmowe ogrody Wojciecha Jerzego Hasa
Publikacja to suma odczytań twórczości Hasa oraz jego ludzkiej i artystycznej osobowości. Dorobek Hasa analizują nie tylko filmoznawcy, ale także filozof (Bogdan Banasiak), antropolog (Beata Lisowska) oraz uczniowie i przyjaciele (Janusz Kijowski, Robert Gliński, Grzegorz Kędzierski, Stefan Czyżewski, Edward Zajiček i Jadwiga Kukułczanka).
Filmowe ogrody Wojciecha Jerzego Hasa
Nasza cena: 19,99 zł
Filmowe skandale i skandaliści
W Hollywood każdy kradnie, żeby nie być okradzionym. Charlie Chaplin Kto powiedział, że noce są do spania? Marilyn Monroe Jeżeli film będzie za krótki, to dołożę sen! Luis Bunuel Dlaczego dwaj najpotężniejsi ludzie Ameryki, szef FBI John Edgar Hoover i magnat prasowy Hearst, wypowiedzieli bezwzględną wojnę sympatycznemu Chaplinowi? - Dlaczego ścigali go zaciekle także agenci Hitlera? - Dlaczego Stalin z kolei wzruszał się i płakał na filmach Chaplina? Dlaczego Ronald Reagan, który donosił na kolegów-aktorów podczas hollywoodzkiego „polowania na czarownice”, mimo wszystko.
Filmowe skandale i skandaliści
Nasza cena: 10,99 zł
Francuski teatr społeczny na przełomie XIX i XX wieku
Prezentowana publikacja stanowi kolejną antologię przekładów dramatów francuskich z przełomu XIX i XX wieku, z nurtu tzw. teatru społecznego.
Francuski teatr społeczny na przełomie XIX i XX wieku
Nasza cena: 18,99 zł
Futro z czcigodnej padliny...
W publikacji autorka podejmuje temat rozwoju gatunku Volksstück ze szczególnym uwzględnieniem jej współczesnych kontynuacji w dramaturgii niemieckojęzycznej XX w. Nacisk kładzie przy tym zwłaszcza na refleksję dotyczącą XX-wiecznej odmiany gatunku - na realistyczny, zaangażowany dramat będący narzędziem społecznej krytyki.
Futro z czcigodnej padliny...
Nasza cena: 23,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium